event_availablePN-PTschedule 9:00 - 21:00
event_availableSB-NDschedule 10:00 - 17:00
Logo
menu

Profilaktyka przeciwkleszczowa - dlaczego tak istotna?

calendar_month3/28/2024

Dni stają się coraz cieplejsze, a co za tym idzie - pojawiają się coraz częstsze przypadki znajdowania na swoich pupilach niechcianych lokatorów - kleszczy. Obserwujemy ten problem również wśród naszych Pacjentów, którzy przychodzą do nas nawet z kilkunastoma „pasażerami na gapę”. Przy aktualnych warunkach środowiska i klimacie, w naszym kraju przyjmuje się, że kleszcze mogą być aktywne przez cały rok (nawet zimą, w momencie krótkotrwałego ocieplenia).

Z racji tego, że jest to problem dotyczący każdego Opiekuna psa i „wychodzącego” kota chcielibyśmy przybliżyć Państwu temat.

Kleszcze, a więc krwiopijne pajęczaki przenoszą wiele patogenów wywołujących choroby, które są niebezpieczne zarówno dla zwierząt jak i ludzi – tzw. choroby odkleszczowe. Nie każdy wykryty kleszcz przyczyni się do wystąpienia choroby, jednak przedstawimy te najczęściej spotykane wraz z objawami, na które szczególnie należy zwrócić uwagę po usunięciu kleszcza.

Jedną z najczęstszych chorób, którą diagnozujemy po ukąszeniu kleszcza jest babeszjoza wywoływana przez pierwotniaki Babesia canis. W przebiegu choroby dochodzi do ciężkiej niewydolności wielonarządowej w wyniku rozpadu krwinek czerwonych niszczonych przez pasożyty. Stanowi to bezpośrednie zagrożenie życia. OBJAWY, które mogą wystąpić to: gorączka, apatia, spadek lub brak apetytu, blade/zażółcone błony śluzowe, wymioty, biegunka, ciemne zabarwienie moczu. Lekarz weterynarii stawia rozpoznanie po wykryciu obecności pasożyta w rozmazie lub jego DNA we krwi.

Kolejną chorobą, którą mogą zarazić się nasi podopieczni jest borelioza, spowodowana inwazją bakterii Borrelia burgdorferi przenoszoną przez kleszcze Najczęstsze objawy, które mogą wystąpić u zwierząt to: rumień wokół miejsca ugryzienia kleszcza, zaczerwienienie skóry, osowiałość, obniżony apetyt, kulawizny, SZTYWNOŚĆ STAWÓW i problemy z poruszaniem się, gorączka, zmatowienie i wypadanie sierści.

Anaplazmoza - również bakteryjna choroba spowodowana inwazją Rickettsiales, objawami które powinny zaniepokoić właściciela są
apatia, ogólne osłabienie, wysoka gorączka, spadek masy ciała, powiększenie obrysu brzucha, wymioty, biegunka, krew w kale, trudności w poruszaniu się, lizanie kończyn oraz krwawienie z nosa.

Erlichioza, kolejna choroba bakteryjna wywoływana poprzez inwazję Erlichia canis. Objawy które wykazuje zwierzę po zarażeniu to: spadek apetytu, wylewy i wybroczyny na skórze, osowiałość, spadek masy ciała, bolesność brzucha, wymioty, bladość błon śluzowych, z czasem utrata wzroku i zaburzenia neurologiczne.

Objawy wymienione powyżej to tylko przykładowe, najczęściej występujące w populacji. Dodatkowo przy wszystkich wymienionych wyżej
chorobach mogą wystąpić objawy nerwowe, problemy z układem moczowym czy zapalenie stawów objawiające się np. kulawizną, niechęcią do ruchu, opuchlizną w okolicach stawów.

Należy pamiętać, że każde zwierzę jest inne, objawy mogą występować w różnym nasileniu i kombinacji - może się zdarzyć, że jedynym objawem choroby będzie lekkie posmutnienie czworonoga. W razie zauważenia jakichkolwiek zmian w zachowaniu zwierzęcia, szczególnie po wcześniejszym zaobserwowaniu u niego kleszcza rekomendujemy zgłoszenie się do lekarza weterynarii w celu sprawdzenia, czy nie doszło do zarażenia.

Aby zabezpieczyć Pupila przed chorobą konieczna jest profilaktyka przeciwkleszczowa, która polega na podawaniu preparatów w formie tabletek czy kropli na skórę. Ważne, aby zabezpieczać zwierzęta przez cały rok, ze względu na całoroczną aktywność kleszczy. Na rynku jest dostępnych wiele preparatów, które zapewniają ochronę przed kleszczami od 4 do 12 tygodni. W celu dobrania odpowiedniego środka dla Państwa zwierzęcia rekomendujemy zasięgnięcie porady u lekarza weterynarii. Jednocześnie pragniemy poinformować, że zgodnie z informacją producentów preparatów zabezpieczających przed chorobami wywoływanymi przez kleszcze żaden preparat nie zapewnia 100% ochrony, jednak bardzo znacząco obniża ryzyko zakażenia.

tekson i kleszcz.jpeg

Najnowsze aktualności: